انواع صفحه نمایش در گوشی های موبایل

امروزه در دنیای گوشی های هوشمند با تغییر و تحولات بسیار زیادی مواجه می شویم. همین امر باعث شده است که در حوزه های مختلف شاهد انقلاب هایی در تولید این گونه گوشی ها باشیم. از تلکنولوژی های انقلابی ای که باعث شده تا بتوانیم تصاویررا بسیار با کیفیت ببینیم، تکنولوژی های مربوط به صفحات نمایش گوشی های هوشمند یا همان اسمارت فون ها است. به راحتی می توان متوجه شد که یکی از ویژگی هایی که می تواند یک تولید کننده اسمارت فون را از سایر رقبا متمایز کند همین صفحات نمایش هستند.

صفحات نمایش به عنوان یک رابط بین دستگاه و کاربران عمل می‌کنند چرا که حاصل عملکرد کل دستگاه بر روی این جزء سخت‌افزاری به نمایش در می‌آید و انتقال دستورات نیز از طریق این بخش به دستگاه منتقل می‌شود.

در حال حاضر رده‌های گوناگونی از صفحات نمایش در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند که هرکدام بر دیگری مزایا و معایبی دارند. در این مقاله به صورت کاملا مختصر به انواع تکنولوژی های صفحات نمایش که در موبایل استفاده شده اند می پردازیم

TFT LCD

TFT مخفف عبارت “Thin Film Transistor” است. این نوع صفحه نمایش که نسبت به قبل از کیفیت تصویر بهتر و وضوحی بالاتر برخوردار است نقاط ضعفی همانند محدودیت زاویه دید و خوانایی پایین در زیر نور مستقیم خورشید دارد. همچنین صفحه نمایش های TFT انرژی زیادی را مصرف می کنند که این عمل باعث مصرف زیاد باتری شده و کاربر باید ساعات بیشتری را برای شارژ کردن گوشی خود بگذراند. اما دلیل استفاده این تکنولوژی ارزان بودن آن است.

IPS LCD

در مقایسه با صفحات نمایش TFT می توان به این نکته اشاره کرد که صفحات نمایش IPS زاویه دید بازتری داشته و از لحاظ مصرف انرژی می توانند کم مصرف تر  باشند اما هزینه ساخت آنها نسبت به صفحات نمایش TFT بالاتر است و اکثرا در گوشی های تلفن همراه بالارده استفاده می شدند. IPD مخفف عبارت “In-Place Switching” است

Resistive Touchscreen LCD

صفحه نمایش های لمسی عموما بر پایه دو تکنولوژی مجزا ساخته می شوند که این دو تکنولوژی خازنی ویا مقاومتی نام دارند. در اینجا به نوع مقاومتی یا “Resistive” می پردازیم. صفحه نمایش های مقاومتی دو صفحه رسانا دارند که با فاصله ای بسیار کم به عنوان مقاومت عمل می کنند. در این صفحات نمایش زمانی که توسط انگشت دست یا قلم لمس می شوند در یک نقطه این دو صفحه رسانا با هم تماس پیدا کرده و باعث تشکیل مدار و پردازش آن می شوند، و به طبع آن فرمان پردازش صورت می گیرد. این گونه از صفحات نمایش نسبت به نوع خازنی خود دقت کمتری دارند. به همین دلیل استفاده از این صفحات تنها برای کابری هایی که هزینه کمتری را بخواهند کار برد دارد .

Capacitive Touch screen LCD

صفحات نمایش خازنی از یک ورق شیشه ای تشکیل شدند که با یک ماده شفاف رسانا ساخته می شود. زمانی که صفحه لمسی توسط کاربر استفاده میشود، میدان الکترواستاتیکی که در این صفحات وجود دارد بایک وقفه ای روبرو می شوند. این وقفه توسط پردازنده پردازش شده و فرمان مورد نظر اجرا می شود. صفحات نمایش خازنی دقت بالایی دارند و بسیار روان هستند.

OLED

OLED مخفف عبارت  “Organic Light Emitting Diode”است. تکنولوژی  OLED   نسبت به دیگر تکنولوژی‌های صفحه نمایش جدیدتر است. دراین تکنولوژی  بین دو صفحه رسانا ی آند و کاتد یک لایه ای وجود دارد که از ترکیبات آلی است وقتی که جریان از دو صفحه رسانا عبور می کند این ماده آلی (مواد آلی موادی هستند که درآن از ترکیبات کربنی استفاده شده است) نوری را به دو صفحه رسانا ساطع می کند، این نور باعث می شود که یک پالس الکتریکی ایجاد شود و پردازنده می تواند این پالس الکتریکی را با توجه به تغییر آن پردازش کرده و فرمان مورد نظر را اجرا کند.

صفحه نمایش‌های OLED نسبت به صفحه نمایش‌های LCD مزایای بسیاری دارند. رنگ استثنایی، سرعت واکنش بسیار بالا، زاویه دید بازتر، روشنایی بالاتر و وزن و ضخامت بسیار پایین‌تر از جمله برتری‌های این نوع صفحه نمایش‌ها محسوب می‌شوند.

صفحه نمایش AMOLED
AMOLED  مخفف واژه‌ی Active-Matrix Organic Light Emitting Diode است. این LED‌ها که ساختاری ارگانیک دارند و با استفاده از مواد آلی تولید شده‌اند، نور مورد نیاز در نمایشگر برای نشان دادن تصاویر و رنگ‌ها را تابش می‌کنند.

با توجه به اینکه هر LED، یک منبع مجزا از دیگر LED‌‌ها محسوب‌ها می‌شود، می‌توان با قطع انرژی، تابش نور توسط هرکدام از آن‌ها را به اختیار متوقف کرد و در نتیجه یک تصویر خاص را برای کاربران به نمایش گذاشت. این ساختار که قابلیت کنترل هر OLED و پیکسل را در اختیار سیستم قرار می‌دهد؛ به اصطلاح Active Matrix نامیده می‌شود و در حال حاضر در نمایشگرهای  AMOLED مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید رنگ‌های زنده‌تر و طبیعی‌تر، زاویه دید وسیع‌تر، ضخامت و وزن کمتر و همچنین زمان پاسخگویی سریع‌تر، از جمله مزایای نمایشگرهای OLED در قیاس با نمایشگرهای LCD است. در مقایسه با دیگر فناوری‌های مورد استفاده در نمایشگرها، صفحات نمایش AMOLED قادر هستند با خاموش کردن بخشی از LED‌ها رنگ‌های مشکی دقیق‌تر و واضح‌تری را به نمایش بگذارند؛. نمایش دقیق‌‌تر رنگ‌های مشکی سبب می‌شود که نمایشگرهای AMOLED، تصاویر با کنتراست یا تضاد بسیار بهتری داشته باشند.

مصرف انرژی این پنل‌ها در قیاس با نمایشگرهای LCD بسیار بهینه‌تر است. اما از سویی دیگر طول عمر صفحات نمایش AMOLED کمتر از پنل‌های LCD است. از دیگر معایب این نمایشگرها می‌توان به از دست رفتن بخش قابل توجهی از کیفیت تصاویر در هنگام کار در محیط‌های روشن مثل نور خورشید اشاره کرد.

Super AMOLED
این تکنولوژی نسخه پیشرفته‌تر تکنولوژی صفحه نمایش AMOLED است که در حال حاضر به صورت اختصاصی توسط کمپانی سامسونگ تولید می‌شوند. این نمایشگرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سنسورهای لمسی را به صورت یکپارچه با سلول‌های OLED در خود جای دهند. به این ترتیب در این پنل‌ها نیازی به استفاده از یک ماژول لمسی جداگانه نخواهد بود. این موضوع باعث می شود که صفحه نمایش درخشانندگی و کیفیت تصویر بهتری را داشته باشند و همچنین در محیط‌های روشن تصاویر بهتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. از دیگر مزایای این نمایشگر می‌توان به ضخامت و وزن کمتر، رنگ‌های طبیعی‌تر و همچنین کنتراست بهتر اشاره کرد.

Retina

اصطاح رتینا یک ترفند بازاریابی است که توسط کمپانی اپل اختراع شده است. این گونه صفحات تراکم پیکسلی بسیار بالا دارند به گونه ای که در شرایط و فاصله عادی، نمی توان با چشم پیکسل های آن را دید. به عبارت دیگر صفحات نمایش رتینا بدون این که پیکسل پیکسل شوند کار می کنند. مقدار دقیق تراکم پیکسلی صفحات نمایشی رتینا ثابت نیست و بسته به دستگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. اگرچه اپل از یک روش متفاوت با دیگر کمپانی‌ها، میزان تراکم پیکسلی نمایشگرهای خود را اندازه‌گیری می‌کند اما صفحات نمایش Retina به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تراکم بیش از ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ را در اختیار کاربران خود بگذارند.

فهرست