دیپ فیک (Deepfake) تکنولوژی هرج و مرج

دیپ فیک چیست؟

فکر کنید که با چند عدد عکس بتوانید ویدیو های جعلی بسازید امروزه تکنولوژی دیپ فیک این امکان را بسیار راحت کرده است. دیپ فیک تکنیکی برای تلفیق کردن تصاویر اشخاص است که براساس هوش مصنوعس کار می کند. در دیپ فیک از تکنیک یادگیری ماشینی استفاده شده است که به اختصار GAN نام دارد. با استفاده از این تکنیک تصاویر و فیلم های موجود طوری با ویدیوی مورد نظر تلفیق می شوند که به نظر می رسد هر دو تصویر یا هر دو فیلم یکی است و در یک صحنه رخ می دهد. این تکنولوژی می تواند به فرایندی منجر شود که عملا در جهان واقعی وجود ندارد یعنی می توان طوری تصویر جعلی بسیار شبیه به واقیعت تولید کرد که حتی خود شخص واقعی هم نتواند به سادگی انکار کند. یکی از تهدیدات این تکنولوژی استفاده کردن از تصاویر افراد مشهور در فیلم های غیر اخلاقی است حتی می توان پار ار از این هم فراتر گذاشته و سیاست مدارانی را به صورت جعلی نشان داد که جملات و یا رفتار هایی انجام می دهند که ممکن است در آینده منجر به جنگ بین کشور ها شود. ویدیو هایی که  با این روش تولید می شوند می توانند یک فرد عادی را در صحنه های قتل، دزدی و غیره قرار دهند.

امروزه نرم افزار هایی که می توانند این تکنولوژی را پیاده کنند تا جایی پیش رفته اند که تقریبا تشخیص تصویر جعلی را غیر ممکن می سازند. و این اتفاق می تواند آینده نسل بشر را تحت تاثیر قرار دهد. شاید بیشترین ضربه را افراد مشهور، ساست مداران و افراد تاثیر گذار ببینند چرا که متاسفانه امروزه با گسترش شبکه های مجازی تصاویر افراد عادی نیز در دسترس است چه برسد به افراد مشهور.

شاید زمانی که تکنولوژی تشخیص چهره پا به عرصه ظهور گذاشت کمتر کسی فکر می کرد که بر پایه همین تکنولوژی می توان دیپ فیک اشخاص را تولید نمود اما واقعیت این است که دیپ فیک نوعی از تکنولوژی تشخیص چهره است که می تواند برای تخریب هویت افراد به کار رود.

دیپ فیک چگونه کار می کند؟

اساس کار دیپ فیک به این طریق است که می تواند حالات مختلف چهره انسان را از طریق دوربین شناسایی کرده و می تواند به صورت خیلی دقیق چهره فرد مذکور را جعل کرده و آن را در حالات مختلفی از جمله هنگام صحبت، حرکت کردن و هر نوع حالتی که برای تولید تصویر یا ویدیوی جعلی لازم باشد، نشان دهد.

امروزه کمتر کسی هست که در سطح اینترنت از خود تصویری نداشته باشد. چرا که اگر هم شخص مورد نظر خودش اقدام به اشتراک گذاری ویدیو و تصاوی شخصی نکرده باشد به احتمال بسیار بالا در تصاویر و ویدیو های دوستان و آشنایان خود حضور دارد. همچنین موبایل های هوشمند امروزی می توانند با قفل تشخیص چهره کار کنند، افراد ویدیو کنفرانس دارند و می توانند به صورت تصویری تماس حاصل کنند تمامی این ها یعنی این که هیچ چهره ای از دست این تکنولوژی در امان نخواهد بود. نکته بعدی این است که دیپ فیک به اندازه یک دهه از تکنولوژی اشتراک گذاری تصاویر، پیشرفته تر است.

دیپ فیک چگونه ایجاد می شود؟

پیشینه تکنولوژی هوش مصنوعی دیپ فیک

اولین بار تکنولوژی پشت دیپ فیک برای مقاصد مختلفی توسعه داده شد. این نرم افزار برای کاربردهای حرفه ای و سرگرمی توسعه پیدا کرد اما این تکنولوژی راه را برای سو استفاده های بعدی فراهم کرد.

بعدا این الگوریتم برای تعویض چهره (Face Swapping) در صنعت فیلم مورد استفاده قرار گرفت که یکی از معروف ترین کاربردهای آن در فیلم Rogue One: A Star Wars Story اتفاق افتاد. در این نسخه، فیلم سازان برای بازسازی یکی از شخصیت ها و همچنین خلق نسخه جوان تر کاراکتری دیگر از آن استفاده کردند. در هر دوی این نمونه ها، تصویری از شخصیت های اصلی روی بازیگران کپی شد تا کاراکترهای مورد نظر به وجود بیایند.

نمونه کاملا پرکاربرد تعویض چهره، اپلیکیشن اسنپ چت است که فیلترهای جالبی بر روی صورت کاربر قرار می دهد. توسعه دهندگان چنین اپلیکیشن هایی از الگوریتم تشخیص چهره و دنبال کردن حرکات آن استفاده می کنند تا برنامه قادر به اعمال فیلترها در محل درست باشد.

با گسترش دانش یادگیری ماشینی، تکنولوژی دیپ فیک می تواند جهت جعل چهره به سادگی هر چه تمام تر عمل کند. دیپ فیک که برای جعل چهره به چند تصویر مختلف از زوایای مختلف نیاز دارد حتی می تواند در صورتی که تعداد تصاویر کافی نباشد نیز فرایند جعل را انجام دهد اما این عمل چگونه امکان پذیر است؟

به منظور جعل چهره، دیپ فیک می تواند مجموعه ای از داده ها را از چهره هدف استفاده کرده  و در ویدیو مورد استفاده قرار دهد اگر این تصاویر وجود داشته باشند که ویدیو نهایی بسیار باکیفیک خواهد بود اما نبود این تصاویر هم دلیلی بر این که دیپ فیک انجام نپذیرد نیست. دیپ فیک می تواند با فرایند های دیگری از جمله کشیدن تصاویر و فریم های متوالی این کار را انجام دهد. اگر تصاویر با کیفیت از زوایای مختلف چهره فرد موجود نباشد دیپ فیک ها به حدی هوشمند شده اند که می توانند تصاویر مقصد را با مبدا هماهنگ کنند.

عمق فاجعه زمانی است که با پیشرفت علم دیپ فیک ها می توانند تنها با داشتن یک فریم از تصویر شخص، ویدیو های جعلی ایجاد کنند. این تکنولوژی را شرکت سامسونگ توسعه داده است و بیشتر برای سرگرمی استفاده میشود اما می تواند در آینده بسیار تهدید آمیز باشد.

آیا می شود با دیپ فیک مقابله کرد؟

شاید قبل تر ها می شد راه کار هایی مثل استفاده کردن از عکس های کوچک را نام برد اما الان این راه حل هم عملی نخواهد بود چرا که نرم افزار هایی هستند که می توانند تا حدودی بدون افت کیفیت عکس را بزرگ کنند و برای ساخت دیپ فیک در آینده ای نه چندان دور همین یک فریم کافی خواهد بود. توصیه ای که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که تا جایی که امکان دارد از ارسال بی مورد عکس یا فیلم از خودتان در شبکه های مجازی خود داری کنید اما همانطور که به آن اشاره شد این روش هم چندان موثر نخواهد بود.

آیا دیپ فیک مهم ترین تهدید در آینده خواهد بود؟

متاسفانه پاسخ این سوال مثبت است، این تکنولوژی خطرناک ممکن است به نوعی تهدیدی جدی برای بشر  به شمار آید. حتی اگر ویدیوای واقعی از فردی نمایش داده شود، فرد مورد نظر می تواند ادعای دیپ فیک بودن آن را کند. و این مسئله می تواند باعث افزایش جرم و جنایت در جامعه گردد و همچنین افرادی را خواهیم دید که بی دلیل در زندان به سر خواهند برد.

فهرست