موبایل های چند دوربینه چه مزایایی دارند؟

امروزه با ظهور گوشی هایی مجهز به دو، سه و حتی چهار دوربین می توان این انتظار را داشت که به تعداد وسایلی که از چند دوربین استفاده می کنند افزوده خواهد شد. از آنجایی که افزایش تعداد سنسور های دوربین می تواند در بهبود کیفیک عکس موثر باشد، استفاده کردن از چند دوربین در یک گوشی موبایل نوید آور قابلیت و انعطاف پذیری بیشتر است. اما براستی چند دوربینه بودن یک موبایل به چه کاری می آید، در این مقاله سعی داریم تا با امکاناتی که چند دوربینه بودن به ارمغان آورده است بپردازیم.

رزولوشن بالاتر

شما هم در برابر اعدادی که در سنسور های دوربین به گوش می خورند شگفت زده می شود، امروزه صحبت از ۴۰ مگاپیکسل و بالاتر است، این رزولوشن بالا می تواند برای عملیات زوم و کراپ بسیار موثر باشد اگر چه اغلب عکس هایی که برای شبکه های مجازی گرفته می شوند نیازی به این حد از رزولوشن ندارند اما می توان با استفاده از این دوربین ها عکس های بسیار با کیفیتی را خلق کرد که توانایی زوم دیجیتال آن ها به حدی خواهد بود که نیازی به استفاده از لنز های حجیم برای زوم نیست. معمولا تلفن های همراه برای بالا بردن رزولوشن  تصویر از سنسورها معمول در دوربین های غیر موبایلی بهره  نمی برند. این سنسورها به دلیل داشتن پیکسل های کوچک می توانند باعث ایجاد نویز شوند و تصویر نهایی از کیفیت مورد نظر بهره ای نمی برند، راه حل این مشکل که در گوشی های موبایل استفاده می شود، استفاده از یک سنسور مختص فضاهای کم نور است که در کنار سنسور اصلی به کار گرفته می شود تا با استفاده از پردازش های مختلف کیفیک عکس را بهبود بخشند

دیافراگم متغیر

استفاده از فناوری دیافراگم متغیر می تواند توانایی عکس گرفتن در محیط های تاریک رو بهبود بخشد. یک قاعده خیلی ساده وجود دارد هرچه قدر روزنه بزرگتر باشد نور بیشتری را عبور می دهد، دیافراگم هم دقیقا همین حالت را دارد، بسته یا باز بودن دیافراگم می تواند منجر به عبور نور بیشتر از خود گشته تا این نور به سنسور رسیده و پس از پرادازش تصویر مورد نظر تولید شود، حال اگر به جای استفاده از یک دیافراگم ثابت از یک دیافراگم متغیر استفاده شود می توان در محیط های تاریک عکس روشن تر و نرم تری را ثبت کرد. چنین مشخصه‌ای لازم نیست که محدود به یک دوربین بماند و بهره‌گیری از این تکنولوژی در دوربینهای چند گانه می‌تواند عملکرد دوربین‌های مجهز به لنز تله‌فوتو یا واید را در محیط‌های تاریک بهبود ببخشد.

زوم بیشتر

با ترکیب دوربین های چند گانه می توان برای گوشی های  موبایل زوم بیشتر را به ارمغان آورد در گوشی هایی که در سال ۲۰۱۹ معرفی خواهند شد بعضا تا زوم ۱۰ برابر نیز مشاهده میشود. در عکاسی، لنز های تله برای عملیات زوم کاربرد دارند و همین امر است که بیشتر گوشی های موبایل از لنز های تله فوتو استفاده می کنند، اما آینده دوربین های موبایل به گونه ای رقم خواهد خورد که بتوان از سایر لنز ها مثل لنزهای واید هم استفاده شود، کما این که این تکنولوژی در برخی از گوشی های پرچمدار شرکت های معتبر هم اکنون استفاده شده است.

عکس هایی با زاویه باز تر

اگر در گوشی موبایل بتوان از یک لنز واید استفاده کرد تصویر ما می تواند پهنای دید بیشتر از فضای مورد عکاسی ایجاد کند، به همین دلیل است که گوشی های موبایل به استفاده از لنز واید روی اورده اند حتی در بعضی از مدل ها دوربین سلفی نیز از لنزی واید استفاده می کند. در گوشی هایی که از دوربین های چند گانه استفاده می کنند می توان یکی از دوربین ها را با لنز واید مجهز نمود

تشخیص عمق

افکت بوکه که یکی از محبوب ترین افکت های حال حاضر عکاسی است می تواند با تار شدن قسمتی از بکگراند اتفاق افتد، اما برای تولید افکت بوکه می توان از منابع نور رنگی استفاده کرد یعنی با چند لامپ کوچگ روشن و عکاسی با دیافراگم باز می توان این افکت را ایجاد کرد.

گوشی های هوشمندی که از دوربین های چندگانه استفاده می کنند  روز به روز پیشرفت بیشتری در زمینه گرفتن این تصاویر به کمک قابلیت های نرم افزاری کسب می کنند. چنین عکس هایی را با دو دوربین معمولی نیز می توان ثبت کرد، اما در صورت وجود سنسور عمق میدان، کیفیت این تصاویر به کلی دگرگون خواهد شد.

اگر طرفدار عکس های بوکه هستید، یک سنسور اختصاصی تشخیص عمق میدان به شما کمک زیادی در ثبت این تصاویر می کند.

فهرست