VR یا واقعیت مجازی

واقعیت مجازی اصطلاحی است که این روز ها زیاد می شنویم، ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت مختصر با این تکنولوژی آشنا کنیم.

اکثر ما به صورت نا خود آگاه تجربه ی ناقصی از فناوری واقعیت مجازی داریم. به این دلیل که می توان خواب را یک تجربه واقعیت مجازی به حساب آورد چرا که بدن ما خواب است اما ذهن ما در حال دیدن رویا می باشد به طوری که هنگام خواب اندک زمانی حس نمی کنیم که در رخت خواب در حالت درازکش هستیم،  تکنولوژی واقعیت مجازی نیز می تواند به همین صورت عمل کند. وقتی که ما دستگاه واقعیت مجازی را بر روی سر خود گذاشته و از طریق آن شروع به دیدن می کنیم می توانیم مثل خوابیدن روی تخت خواب هر جایی باشیم اما ذهنمان به حالت مجازی در جای دیگری مانند استادیوم فوتبال، مکان های تاریخی و غیره باشد.

VR یا واقعیت مجازی چیست ؟

VR که مخفف عبارت “Virtual Reality”  است تکنولوژی ای می باشد که با استفاده از آن می توان دنیای واقعی را به صورت مجازی شبیه سازی کرده و کاربر می تواند با استفاده از دستگاه هایی به صورت ۳۶۰ درجه خود را درون آن چیزی که شبیه سازی شده است ببیند درحالی که در واقعیت روی مبل خود تکیه داده است. نحوه‌ی استفاده از VR یا واقعیت مجازی معمولا به صورت استفاده از هدست‌ های واقعیت مجازی است. برای ایجاد این تکنولوژی هم نرم افزاری بهینه شده و هم سخت افزار مناسب نیاز است، به عنوان مثال اگر کاربر بخواهد به صورت واقعت مجازی یک بازی کامپوتری را انجام دهد از قبل باید با استفاده از نرم افزار مناسب محیط بازی شبیه سازی و برای واقعیت مجازی بهینه شده باشد، حال اگر کاربر بخواهد به محیط مجازی وارد شود باید از سخت افزار مناسب استفاده کند.

برخی از کاربرد های واقعیت مجازی


 بازی‌های ویدئویی

همان طور که اشاره شد یکی از کاربردهای بسیار پر طرفدار این تکنولوژی بازی های ویدیوای هستند چرا که می توانند حس همه‌جانبه در فرد و فرو بردن بیشتر او در فضای بازی را ایجاد کنند.

 ورزش

اگر بخواهیم تمامی حرکات ورزشکاران و لحظات مسابقات ورزشی را  از زوایای مختلف مشاهده کنیم، آنجا به تکنولوژی واقعیت مجازی نیاز است. با این تکنولوژی می توان به  صحنه های خطا  که مشکوک هستند دوباره با زایوه دید دیگری نگاه کرد و داوری مطمینتری را داشته باشیم.

دنیاهای مجازی
بعید نیست که تا چند سال آینده شما با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی هنگام ارتباط با دوستانتان در شبکه های مجازی بتوانید  به صوت مجازی در فضایی قرار بگیرید که دوست شما قرار دارد به عنوان مثال به جای این که به صورت فیزیکی به خانه دوستتان بروید با این تکنولوژی به صورت مجازی به آنها سر بزنید، شرکت‌های مثل High Fidelity و  AltSpace VR در این مسیر پیشگام هستند.

یادگیری و آموزش

بعید نیست که تا چند سال آینده شما با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی هنگام ارتباط با دوستانتان در شبکه های مجازی بتوانید  به صوت مجازی در فضایی قرار بگیرید که دوست شما قرار دارد به عنوان مثال به جای این که به صورت فیزیکی به خانه دوستتان بروید با این تکنولوژی به صورت مجازی به آنها سر بزنید، شرکت‌های مثل High Fidelity و  AltSpace VR در این مسیر پیشگام هستند.

یادگیری و آموزش

استفاده از این تکنولوژی باعث تحولی عظیم در مبحث آموزش خواهد شد به طوری که دانش پذیران می توانند با پویایی و تعامل بیشتری مباحث آموزشی را فراگیرند


افزایش کارایی شرکت‌ها
برخی از شرکت‌های کوچک و محققان به دنبال یافتن راهی برای استفاده از تکنولوژی VR در زمینه برقراری ارتباط با کامپیوترهای رومیزی هستند. تصور کنید دسکتاپ کامپیوترتان یک فضای ۳۶۰ درجه باشد که شما به هر گوشه‌ی آن نگاه می‌کنید، مدارک، اطلاعات، فایل‌ها و سایر چیزهایی را که در آنجا قرار داده‌اید را مشاهده کنید.


هنر

تا همین چند سال پیش اگر چنین فکری به ذهن آدم می رسید که می توان با استفاده از لمس کردن صفحه موبایل آثار هنری به وجود آورد شما جز نابغه ها بودید اما اکنون چنین مسیله ای به یک چیز پیش پا افتاده تبدیل شده است، حال فرض کنید تا چند سال آینده می توان در قالب استفاده از محیط سه بعدی که تکنولوژی واقعیت افزوده ایجاد می کند، آثار هنری بدیعی را خلق کرد که دیگر در آن ها مسایل دست و پا گیر فیزیکی نقشی ندارند.
گردشگری
فکر کنید شما می خواهید به ایتالیا سفر کنید، خب روال عادی سفر را طی خواهید کرد اما به زودی می توانید در خانه خود بوده و خیابان های ایتالیا یا هر کشور دیگر را پیموده آثار گردشگری را به صورت مجازی لمس کرده و خود را در آن مکان به خصوص در میان سایر افراد حس کنید. امروزه اگر تصاویر پاناروما و عکس های ۳۶۰ درجه را با هدست های VR مشاهده کنید کاملا به این امر دست یافته اید.


فیلم واقعیت مجازی 


نمایش اخبار و کنسرت زنده موسیقی در ذهن شما می تواند نیروی محرکه ای باشد که هر کسی را به استفاده از این تکنولوژی ترغیب کند. هم اکنون در بعضی از نقاط کره زمین ستارگان موسیقی از این تکنولوژی استفاده کرده و فروش خود را چنیدن برابر کرده اند.

معماری، دکوراسیون داخلی و معاملات املاک
مدتی زیادی نمی گذرد که  شرکت‌های بزرگ معماری و دکوراسیون داخلی از فناوری VR برای نمایش منازل و نماهای خارجی ،گردش در محل و دیدن ابعاد مختلف ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. دیگر لازم نیست برای دیدن منزل مورد علاقه خود مسیر های طولانی را طی کنید با این تکنولوژی می توانید چندین خانه را در منزل خود لمس کنید.

 صنایع دفاعی
استفاده از یک هدست برای دریافت اطلاعات نظامی، ایده جدیدی نیست، اما ظهور هدست‌های VR باعث شده است که با استفاده از این تکنولوژی فرایند آموزش پرش از ارتفاع با چتر را برای نظامیانی که آموزش می بینند، ساده تر شود. که البته این یک مثال بسیار ساده است.

پزشکی
در پزشکی، استفاده‌های بی‌شماری می‌توان از واقعیت مجازی کرد. به ‌عنوان مثال می‌توان از این تکنولوژی برای درمان افسردگی یا اضطراب با قرار دادن تدریجی بیمار در موقعیت‌هایی که شرایط دلهره‌آور را برای او شبیه‌سازی می‌کنند، استفاده کرد. با این راهکار، به‌تدریج احساس امنیت در فرد تقویت‌ می‌شود و به او در غلبه کردن بر ترس کمک خواهد شد.

فهرست